sobota, 19 listopada 2011

Omówienie niektórych ras koni

Arab: konie tej rasy słyną z szybkości i wytrzymałości, żywego temperamentu i elegancji. To jedna z najstarszych i najpiękniejszych ras. Wywodzi się z Półwyspu Arabskiego, ale obecnie hodowany jest na całym świecie również w polskich stadninach- z ogromnym powodzeniem.
Folblut: Konie Pełnej Krywi Angielskiej uznawane za najszybsze na świecie, ale również za bardzo wymagające. Wyhodowano je w Anglii na przełomie XVII i XVIII wieku. Jako reproduktorów użyto 3 słynnych ogierów arabskich. Zaszczyt przynależności do tej rasy przysługuje jedynie koniowi, którego przodkowie zarejestrowani zostali w specjalnej księdze stadnej prowadzonej już od 1793 r.
Kłusak normandzki (francuski): Konie tej rasy zostały wyhodowane w XVIII i XiX wieku we Francji poprzez skrzyżowanie klaczy normajdzkich z ogierami półkrwi angielskiej. Konie te wyróżniają się szybkim kłusem i duża wytrzymałością. W przeszłości wykorzystywano je w oddziałach kawalerii i na polowania.
Koń holsztyński: hodowlę zapoczątkowano w niemieckim landzie Schleswig-Holstein. Sa to konie wszechstronne, wysokie- często wzrost przekracza 17 cm w kłębie. Mają masywną budowę ciała ale przy tym są bardzo skoczne.
Perszeron: są to najbardziej popularne konie pociągowe na świecie. Charakteryzują się ogromną siłą i wytrzymałością. W przeszłości wykorzystywano je do ciągnięcia dyliżansów na długich dystansach także na amerykańskim Dzikim Zachodzie. Pochodzą jednak z francuskiego okręgu Perche.
Lipicany: osiągają wzrost ok 155 cm, wyróżniają się ogromną inteligencją i elegancją ruchu. Hodowano je kiedyś tylko w Lipicy koło Triestu, a tresowano w Hiszpańskiej Wyższej Szkole Jazdy w Wiedniu. Były ulubieńcami carskiego dworu Austro-Węgierskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz